دانستنی ها و سرگرمی

چند حقیقت مفید و کاربردی که روزی جانتان را نجات خواهد داد

حتماً در فیلم ها دیده اید که وقتی کسی در ماشین درون آب گرفتار می شود، سعی می کند در ماشین را باز کند تا خود را نجات دهد، در حالی که این کار کاملاً اشتباه و بسیار خطرناک است. کارشناسان می گویند بهترین و ایمن ترین راه برای بیرون آمدن از ماشین در حال غرق شدن این است که فوراً کمربند ایمنی خود را باز کنید، پنجره ی ماشین را پایین دهید و از آنجا خود را بیرون بکشید. چون در چنین شرایطی، ممکن است در ماشین گیر کرده باشد و تلاش برای باز کردن در زمان زیادی می برد در حالی که فقط چند ثانیه طول می کشد تا ماشین به طور کامل غرق شود. در ادامه به تعدادی حقایق نجات بخش می پردازیم که روزی به کارتان خواهند آمد.

۱- آهنگ های شاد، سرعت واکنش را کم می کنند

حقایق نجات بخش

بیشتر ما عادت داریم هنگام رانندگی به موسیقی گوش دهیم. لازم نیست گوش دادن به موسیقی در ماشین را به کلی کنار بگذارید اما هنگام رانندگی از گوش دادن به موسیقی های شاد با صدای بلند که شما را به جنب و جوش درمی آورند دوری کنید. تحقیقات نشان داده است کسانی که حین رانندگی به موسیقی های شاد و پرانرژی گوش می دهند، ضربان قلب آن ها بالا می رود، مسأله ای که شرایط خطرناکی را در هنگام رانندگی به وجود می آورد. در این حالت، راننده بیشتر روی موسیقی تمرکز می کند تا مسیر پیش رویش.

با این حال، طبق تحقیقات، گوش دادن به موسیقی ای که از آن خوشمان نمی آید هم می تواند تأثیری منفی در رانندگی ما داشته باشد. چنین موسیقی ای می تواند باعث اذیت، اضطراب و پرت شدن حواس شود و بنابراین، از دقت شما در هنگام رانندگی می کاهد. همچنین پژوهش ها نشان داده است با این وجود اینکه تصور می شود موسیقی کلاسیک اعصاب را آرام می کند، کسانی که هنگام رانندگی به موسیقی کلاسیک گوش می دهند هم بی دقت و بی نظم می شوند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که بهترین موسیقی برای گوش دادن هنگام رانندگی، موسیقی ای است که ضرباهنگ (معیاری از سرعت اجرای قطعات موسیقی) آن با ضربان قلب ما که بین ۶۰ تا ۸۰ بار در دقیقه است، هماهنگ باشد.

۲- اگر کسی به سمت تان اسلحه گرفت، مستقیم در چشم هایش نگاه کنید

شکی نیست که مواجه شدن با یک فرد مسلح، شرایط بسیار ترسناکی را رقم می زند. با این حال، حفظ ارتباط چشمی نزدیک با فرد مسلح بهترین روش در چنین شرایطی است. اگر مستقیم به چشم های او خیره شوید، این کار او را معذب می کند و حتی باعث می شود نسبت به کاری که قصدش را دارد احساس بدی پیدا کند. حتی اگر فقط قصد دزدی از شما را داشته باشد، احتمالاً با این کار، از محل دور می شود چون احساس شرمندگی می کند و چیزی از شما هم نمی دزدد. به خاطر داشته باشید که فرد مقابل شما هم یک انسان است و تنها به خاطر داشتن اسلحه است که احساس قدرت می کند.

۳- اگر کسی شما را تعقیب کرد، چهار بار دور بزنید

اگر مدت زیادی در حال رانندگی بودید و متوجه شدید که حتی بعد از چند بار دور زدن، دائماً یک ماشین یکسان را پشت سرتان می بینید، احتمالاً به این معنی است که تحت تعقیب هستید. بهترین کار این است که خونسردی خود را حفظ کنید و چهار بار پشت سر هم دور بزنید. اگر ماشین مورد نظر همچنان پشت تان باشد، دیگر شکی نیست که تحت تعقیب هستید.

۴- برای پوشاندن زخم های بزرگ می توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید

در جریان جنگ جهانی دوم، زنی به نام کیمبرلی کلارک، ماده ای به نام سلوکاتن تولید کرد که قادر بود مقدار بسیار زیادی خون را در خود جذب کند. کلارک شروع به تولید بانداژهایی از جنس این ماده برای سربازان جنگی کرد. بعد از جنگ، از این اختراع جدید برای تولید نوارهای بهداشتی زنانه استفاده شد. از این نوارها می توان برای هر نوع زخم پوستی جدی یا بزرگی استفاده کرد و این نوارها به شما کمک می کنند تا زمانی که برای درمان حرفه ای به افراد متخصص مراجعه کنید، جلوی عفونت و خونریزی را بگیرید. برای این منظور کافی است نوار را روی قسمت مورد نظر قرار دهید و چسب های نوار را به دست خود بچسبانید.

۵- هر چقدر هم که تشنه باشید هرگز نباید برف بخورید

اگر در یک منطقه ی برفی، بدون آب مانده باشید و احساس تشنگی کنید، ممکن است وسوسه شوید برای رفع تشنگی تان از برف ها بخورید. اما هرگز نباید این کار را انجام دهید. در آب و هوای سرد و برفی، وارد کردن یک ماده ی بسیار سرد به درون سیستم بدنی می تواند شما را دچار سرمازدگی و درگیر عواقب خطرناک آن کند. سرمازدگی زمانی رخ می دهد که بیش از اندازه در معرض سرما قرار بگیریم و وارد کردن یک چیز منجمد به درون بدن، جز سرعت بخشیدن به فرآیند سرمازدگی، نتیجه ی دیگری ندارد. در عوض این کار، باید سعی کنید با درست کردن آتش، مقداری برف را آب کنید. آب به دست آمده دمای بالاتری دارد و خوردن آن اندکی گرما به بدن شما می بخشد.

۶- کسی که غش کرده را هرگز بلند نکنید

وقتی کسی غش می کند و بیهوش روی زمین می افتد، طبیعی است که اطرافیان وحشت زده می شوند. اما کاری که در چنین شرایطی هرگز نباید انجام دهید این است که با سیلی زدن و پاشیدن آب، به او شوک وارد کنید. علاوه بر این، هرگز نباید کسی که بیهوش شده را از جایش بلند کنید. به گفته ی کارشناسان، بهترین روش این است که پاهای شخص را بالاتر از ارتفاع قلبش نگه دارید و این کار را تا زمانی که به هوش بیاید ادامه دهید. فقدان اکسیژن باعث غش کردن می شود، بنابراین اگر به این روش عمل کنید، جریان خون به سمت مغز تشدید می شود و دوباره اکسیژن به آن می رسد. اگر شخص کمربند دارد، آن را کمی شل کنید. بعد از به هوش آمدن شخص، می توانید به او کمک کنید که از جایش بلند شود و اجازه ندهید که هیچ مایع کافئین داری بنوشد.

۷- اگر باتری هایتان کوچک تر از جای باتری بودند، با کمی فویل می توانید مشکل تان را حل کنید

تصور کنید که در  موقعیت بغرنجی گرفتار شده اید و شدیداً به تعدادی باتری قلمی نیاز دارید اما فقط باتری نیم قلمی در دسترس دارید. اگر مقداری فویل ضخیم آلومینیومی داشته باشید می توانید به راحتی مشکل خود را حل کنید. مقداری فویل را گلوله کنید و فاصله ای که در جای باتری ها خالی مانده را با آن پر کنید. فویل مانند یک رسانا جریان برق را به وسیله ی مورد نظر می رساند.

۸- پدیده ی به ظاهر زیبای دریای صلیبی می تواند به راحتی شما را به کام مرگ بکشاند

پدیده ی «دریای صلیبی» زمانی رخ می دهد که دو سیستم از موج های دریا در زاویه ای مایل حرکت و با یکدیگر تداخل پیدا می کنند. این موج ها شاید زیبا به نظر برسند اما جریان های آبی قدرتمندی زیر سطح آب پنهان شده اند، به همین دلیل، حتی با تغییر جهت وزش باد هم موج ها پا برجا بمانند. اگر هنگام حضور در آب با این پدیده روبه رو شدید، باید هرچه سریع تر از آب خارج شوید و خود را به یک نقطه ی امن برسانید.

۹- سم اختاپوس ها می تواند ۲۶ نفر را یکجا از پای در  آورد

اختاپوس های حلقه آبی، علیرغم جثه ی کوچک شان، یکی از کشنده ترین موجودات آبزی کره ی زمین هستند. سم این حیوان می تواند در مجموع ۲۶ انسان بزرگسال را در عرض چند دقیقه از پای درآورد. این حیوانات فقط درصورتی به شما حمله می کنند که تحریکشان کرده باشید و بعد از نیش زدن، فقط چند دقیقه طول می کشد تا اولین نشانه های تأثیر این سم کشنده در شما ظاهر شود. ظرف ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از نیش، قربانی دچار احساس خارش یا سوزش روی پوست و بی حسی شده و تنفس برای او سخت می شود. حالت تهوع و استفراغ دو پیامد مهم دیگر سم این موجود آبزی هستند. در مواردی هم فرد قربانی گرچه هوشیار است اما قادر به صحبت یا حرکت نیست. بنابراین اگر جایی با آین موجود کوچک رو به رو شدید، به هیچ وجه کاری نکنید که باعث تحریک شدنش شود و از آن دور شوید.

منبع : روزیاتو

لینک کوتاه: http://knvd.ir/GK8Iz
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا