جاذبه های گردشگری

۷ اقامتگاه برتر رهبران جهان

امروزه اقامتگاه‌های رسمی بیشتری که متعلق به رهبران جهان هستند، در حال گشودن درب‌های خود به روی گردشگران می‌باشند، کشور‌ها با این حرکت، ضمن ارتقای وضعیت میراث جهانی بناها، گنجینه‌های معماری کشورشان را به نمایش عموم می‌گذارند که این مساله به یک فرصت کلیدی برای دولت‌ها و جاذبه‌ای ارزنده برای گردشگران تبدیل شده است.

در این مطلب، سعی شده تا لیستی از هفت اقامتگاه رهبران جهان، که در سراسر دنیا برای توریست‌ها قابل دسترسی  است، معرفی شود.


کاخ سفید، ایالات متحده آمریکا
۱- کاخ سفید، ایالات متحده آمریکا (The White House)
این بنای نمادین را می‌توان در شمال غربی شهر واشنگتون دی. سی، در خیابان ۱۶۰۰ پنسیلوانیا یافت. این ساختمان خانه رئیس جمهور ایالات متحده بوده که در آن زندگی و کار می‌کند. کاخ سفید توسط جیمز هوبن (James Hoban)، معمار ایرلندی، طراحی و بین سال‌های ۱۷۹۲ تا ۱۸۰۰ ساخته شده. این ساختمان به سبک نئوکلاسیک، از ماسه‌سنگ آکوئیا کریک (Aquia Creek) به رنگ سفید بنا شده است.

رئیس جمهور جان آدمز (John Adams) اولین رئیس جمهوری بود که در سال ۱۸۰۰ میلادی، در کاخ سفید اقامت داشت، از آن پس همه رئیس جمهور‌ها در این بنا زندگی کرده‌اند. زمانی که کاخ سفید تازه ساخته شده بود، بازدید از آن برای عموم آزاد بود، از آن پس، برای خانه‌های مشابه این سبک بنا در انگلستان و ایرلند نیز چنین چیزی متداول شد و چنین بنا‌هایی برای بازدید عموم باز شدند. در سال ۱۸۰۵ میلادی، رئیس جمهور توماس جفرسون (Tomas Jefferson) در مراسم جشن دومین تحلیفش، یکی دیگر از بنا‌های موجود را برای بازدید عموم بازگشائی کرد.


قلعه پراگ، جمهوری چک
۲- قلعه پراگ، جمهوری چک (Prague Castle)
قلعه پراگ، در منطقه هردکنی (Hradčany) در پراگ واقع شده و قدمت آن به قرن نهم میلادی باز می‌گردد. طبق تاریخ مکتوب این بنا، قلعه به عنوان ستاد مرکزی پادشاهان بوهمی، امپراطوران رم و روسای جمهور چک اسلواکی مورد استفاده بوده است، حال این قلعه به عنوان محل زندگی و دفتر کار رئیس جمهور جمهوری‌خواه چک به کار گرفته شده است.

قلعه پراگ موقعیت ویژه‌ای به عنوان بزرگترین قلعه از دوران باستان تاکنون دارد، موقعیتی که توسط کتاب ثبت رکورد‌های گینس به آن داده شده است. مساحتی حدود ۷ هکتار و ابعادی به طول و عرض تقریبی ۵۷۰ در ۱۳۰ متر باعث شده تا این قلعه فضای قابل توجهی را دربرگیرد. کلیسای رومی سنت جورج، کلیسای جامع گوتیک سنت ویتوس، صومعه، کاخ‌ها و برج‌های دفاعی موجود در قلعه باعث شده تا تقریباً تمامی سبک‌های معماری که در ۱۰۰ سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته‌اند در معرض نمایش گذاشته شوند. قلعه پراگ همچنین دارای باغ‌های گسترده و وسیعی بوده و بازدید از بیشتر مکان‎های آن برای عموم آزاد است.


کاخ حکومتی ایتالیا

۳- کاخ حکومتی ایتالیا (Quirinal Palace)
این بنای تاریخی در بلندترین تپه در رم، به نام تپه کوئیرینال (Quirinal Hall) واقع شده و در حال حاضر اقامتگاه رسمی رئیس جمهور ایتالیا می‌باشد. پاپ‌ها، پادشاهان و روسای جمهور، هر یک سهم خودشان را از زندگی کردن در کاخ، طی سال‌ها داشته‌اند. کاخ حکومتی ایتالیا، با اشغال منطقه‌ای بزرگ بالغ بر ۱۱۰، ۵۰۰ متر مربع، ششمین کاخ بزرگ جهان است، این کاخ همچنین بزرگ‌ترین اقامتگاهی است که متعلق به یک رئیس دولت می‌باشد.


کاخ پاپی قلعه گاندولفو، واتیکان

۴- کاخ پاپی قلعه گاندولفو، واتیکان
این کاخ قرن هفدهمی، که در قلعه گاندولفو در ایتالیا واقع شده، قرن‌ها به عنوان خانه تابستانی پاپ‌ها استفاده شده است. برغم محل قرارگیری آن، این کاخ جزء قلمرو ایتالیا نبوده و از جمله دارایی‌های مقر پاپ در نظر گرفته شده است. به دنبال امتناع پاپ فرانسیس در استفاده از این کاخ، از مارچ ۲۰۱۴، به گردشگران اجازه بازدید از این کاخ داده شده است.


فورت دی برگانکون

۵- فورت دی برگانکون (Fort de Bregancon)، فرانسه
فورت دی برگانکون یک قلعه مستحکم قرن هفدهمی است که در جزیره‌ای کوچک در کنار ساحل مدیترانه‌ای فرانسه واقع شده است. از زمان ریاست جمهوری کارل دی گائولیا، با اینکه قلعه به عنوان اقامتگاه و گوشه عزلت رسمی روسای جمهور فرانسه شناخته می‌شده، اما زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. در سال ۲۰۱۳، اعلام گردید که این بنا برای بازدید عموم آزاد خواهد شد. این تغییر کاربری، هزینه‌ی نگهداری سالیانه‌ای بالغ بر حدود ۲۰۰، ۰۰۰ یورو دربردارد. در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۴، قلعه از اولین بازدیدکنندگان خود استقبال کرد.


کاسا روسادا آرژانتین
۶- کاسا روسادا (Casa Rosada)، آرژانتین
کاسا روسادا، همانطور که در زبان انگلیسی ترجمه شده است، با رنگ ویژه و مشخصه صورتی خود، قطعاً نام «خانه‌ی صورتی» به خود می‌گیرد. این بنا، که عمارت و محل کار رئیس جمهور آرژانتین است در انتهای شرقی «پلازا دی مایو» نزدیک به بسیاری از دیگر ساختمان‌های سیاسی و کلیدی که از زمان استقرار بوینس آیرس در سال ۱۵۸۰ میلادی ساخته شده‌اند، واقع شده است.

کاسا روسادا یکی از نمادی‌ترین ساختمان‌های بوینس آیرس بوده و به طور رسمی، جایگاه شناخته شده‌ای به عنوان یک بنای تاریخی ملی دارد. این بنا همچنین شامل یک موزه ملی بوده که اقلام مرتبط با روسای جمهور سابق آرژانتین را نمایش می‌دهد.