حیوانات خانگی

۳ روش شگفت انگیز برای دور نگه داشتن سگ از مبلمان خانه

 

اگر از پریدن دائم سگتان بر رو مبلمان خسته شده‌اید، زمان آن رسیده که سگ خود را تربیت کنید تا از مبلمان منزلتان دور بماند. شما می‌توانید این کار را با خرید یک تشک راحت یا قراردادن بخشی از مبلمان منزل برای سگتان آغاز کنید. بهتر است تا زمانی که سگتان یاد می‌گیرد که از مبلمان منزلتان دور باشد، با استفاده از یک روکش از آنها محافظت کنید. با کمی آموزش می‌توانید سریعا سگتان را به جای خواب جدیدش عادت بدهید و از مبلمان دور نگه‌دارید.

روش ۱: قراردادن جایگزین

برای سگتان جای خواب مخصوص حیوان خانگی بخرید. به شیوه خوابیدن سگتان دقت کنید و سپس جای خواب مناسبی برای شیوه خوابیدن او بخرید. برای مثال اگر سگتان عادت دارد موقع خواب به حالت نیم دایره‌ای بخواد، برایش بالش یا جای خواب به شکل دونات بخرید. اگر سگتان موقع خواب بر روی شکم و ازادانه می‌خوابد، یک متکای نرم یا تشک بهترین انتخاب است.

 • قبل از خرید مطمئن شوید که اندازه جای خواب با اندازه سگتان تناسب دارد. اگر از اندازه سگتان مطمئن نیستید یا حیوان خانگی شما در حال رشد است، سایز بزرگ‌تری بخرید. خرید سایز بزرگتر جای خواب بهتر است، چون جای خواب‌های کوچک ممکن است منجر به دردهای ناحیه گردن شود.

مکان خاصی را برای جای خواب سگتان مشخص کنید. اگر سگ شما عادت به خوابیدن در مکان‌های ساکت و آرام دارد، جای خوابش را بر روی زمین در اتاق ساکتی قرار دهید، یا اگر سگ شما از دسته‌ای از سگ‌هاست که عادت به سروصدا دارد، جای خوابش را در گوشه ای از سالن پذیرایی خانه قرار دهید تا در کنار فعالیت‌های اعضای خانواده باشد. تعدادی از اسباب بازی‌های سگتان را کنار جای خوابش قرار دهید، تا به استفاده از تشک مخصوص خودش ترغیب شود.

قسمتی از مبلمان را برای سگتان تعیین کنید. اگر شما تمایلی به خرید جای خواب سگ ندارید یا سگتان علاقه‌ای به خوابیدن روی تشک های مخصوص خودش را ندارد، از میان مبلمان خانه صندلی مشخصی را برای او انتخاب کنید.

 • ممکن است در ابتدا برای سگتان کمی گیج کننده باشد، که چرا فقط اجازه ی استفاده از یک صندلی را دارد و نمی‌تواند از کل مبل استفاده کند. بر استفاده سگتان از صندلی خودش پافشاری کنید تا بیاموزد که فقط ازآن استفاده کند.
 • سعی کنید که صندلی کاملا جدایی را به سگتان اختصاص دهید، زیرا اگر بخواهید قسمتی از مبل را برای او مشخص کنید اون دقیقا متوجه نخواهد شد که به چه دلیل فقط اجازه دارد که در ان قسمت حضور داشته باشد و همچنان از کل مبل استفاده خواهد کرد.

از تشویق برای استفاده از جای خوابش استفاده کنید. یکی از ساده‌ترین راه های تربیت سگتان برای استفاده از جای خوابش، قرار دادن غذای او روی جای خوابش است. این کار را به تعدد در طول روز انجام دهید تا برای سگتان تداعی کننده تجربه ی مثبتی باشد. بالاخره، سگ شما به مرحله‌ای می‌رسد که جای خوابش را به بقیه مبلمان منزلتان ترجیح می‌دهد.

 • همچنین می‌توانید زمانی که سگتان اآرام بر جای خوابش خوابیده است با دادن غذا، او را به این کار تشویق کنید.

سگتان را به شنیدن عبارت دستوری «به جای خوابت برو» عادت دهید. هرگاه می‌خواهید که سگتان به جای خوابش برود، از عبارت « به جای خوابت برو» استفاده کنید. در ابتدا، می‌توانید هرگاه که سگتان با شنیدن این جمله به جای خوابش رفت به او جایزه ای بدهید. از ۱ یا ۲ هفته بعد هرگاه سگتان برای مدت طولانی ای س جایش خوابید به او جایزه بدهید. به زودی سگتان با شنیدن این عبارت دستوری از طرف شما سریعا به جای خوابش می‌رود.

هنگام شب، سگتان را در اتاقی متفاوت یا درون قفس قرار دهید. هنگامی که نمی‌توانید کنار سگتان باشید، با جدیت مانع از استفاده او از مبلمان منزلتان شوید. در هنگام عصر او را در اتاق دیگری یا درون قفس قرار دهید که مجددا به خوابیدن روی مبل عادت نکند.

روش ۲: مطلوبیت مبل را برای سگ کمتر کنید

ورقه‌هایی از فویل آلومینیوم را برروی مبل بگذارید. مطمئن شوید که کل طول مبل با فویل آلومینیوم پوشیده شده باشد که اگر سگ شما بر روی آن پرید، آن را از روی مبل بپراند. قرار دادن آلومینیوم بر روی زمین هم ایده مناسبی است برای جلوگیری از رفتن سگ بر روی مبل هنگامی که خانه نیستید.

 • اگر فویل آلومینیومی ندارید، می‌توانید روکش حباب‌دار روی مبل بگذارید. سگ وقتی که به مبل برسد احتمالاً بعضی از حباب‌ها را می‌ترکاند. این کار می‌تواند سگ را دور کند و او هرگز نخواهد خواست تا به مبل برگردد.

چسب بسته بندی دو طرفه روی مبل بگذارید. اگر سگ شما به سر وصدا حساس است و با فویل آلومینیومی به خوبی دور نمی‌شود، به جای آن نوار‌های بلند دو طرفه ی چسب بسته بندی قرار دهید. حس چسبندگی می تواند از پریدن سگ به روی مبل و خراشیدن آن جلوگیری کند.

از رها کردن غذا در اطراف مبل پرهیز کنید. به خاطر اینکه شما به تازگی در آن جا غذا خورده‌اید یا خرده‌های غذا روی آن باقی گذاشته‌اید، سگ شما ممکن است به سمت مبل کشیده شود. اگر غذا خوردن روی مبل را فراموش کنید یا وقتی که غذایتان تمام شد باقی مانده خرده‌های غذا را پاک کنید، سگ شما کمتر جذب مبل می‌شود.

با یک کاور مبل را محافظت کنید. این ممکن است زمان زیادی ببرد تا سگ شما یاد بگیرد تا روی مبل نیاید. در همین حال، از مبل خود با پوشاندن آن با یک کاور پلاستیکی، ملحفه و یا پتو محافظت کنید. شما می‌توانید به راحتی این کاور‌ها را وقتی که سگ شما شروع به استفاده از تخت یا فضای متعلق به خود کرد حذف کنید.

دسترسی به مبل را برای سگ سخت تر کنید. سگ شما وقتی که مبل با چیزهایی مثل کوسن، پتو و یا سبد لباس پوشیده شده است تمایل کمتری به رفتن روی آن دارد. حتی اگر سگ شما بخواهد به مبل برسد، خواهد دید که روی آن هیچ فضای راحتی برای استراحت وجود ندارد و سگ باید بپرد.

از اسپری‌های بازدارنده از مبل استفاده کنید. به فروشگاه حیوانات خانگی بروید و یک بازدارنده از مبل غیر شیمیایی بخرید که می‌توانید به مبل خود بزنید. اینها تنظیم شده‌اند تا برای سگ‌ها بد بو باشند پس سگ شما مجبور به ترک مبل است.

راهنمای تولیدکنندگان را درباره استفاده مجدد از اسپری وقتی که بوی خوش باز می‌گردد دنبال کنید.

روش ۳: آموزش عبارت دستوری «بلند شو»

تا متوجه خوابیدن سگ بر روی مبلمان می‌شوید، بگویید «بلند شو». مدتی رفتار سگتان را تحت نظر بگیرید. ببینید آیا سگتان به سمت جای خواب خودش میرود یا روی مبل می‌خوابد. اگر سگتان روی مبل خوابید با لحنی محکم به او بگویید «بلند شو». این کار را به محض دیدن سگتان بر روی مبل انجام دهید.

 • از فریاد زدن و عصبانی شدن شدیدا خودداری کنید. فریاد زدن فقط رابطه شما با سگتان را خراب می‌کند.
 • هنگامی که از عبارت دستوری «بلند شو» استفاده می‌کنید، سعی کنید با اشاره انگشت هم زمین را نشان بدهید تا سگتان متوجه شود که باید از مبل پایین بیاید.

به سگتان غذا جایزه بدهید تااون را از مبلمان دور کنید. بلافاصله بعد از گفتن عبارت «بلند شو» به سگتان، غذای او را جلوی صورتش بگیرید و او را به سمت جای خوابش هدایت کنید. این حرکت باعث تشویق سگتان برای دوری از مبلمان و خوابیدن روی جای خواب خودش می‌شود.

 • شما نباید خودتان سگتان را از روی مبل بلند کنید که در این صورت او متوجه نخواهد شد که نباید روی مبلمان بخوابد.

سگ را وقتی از مبل پایین آمد تشویق کنید. همان موقع که سگ از روی مبل می پرد و روی زمین می آید، چیزی شبیه «آفرین!» بگویید، گوش‌های سگ را بمالید یا نوازشش کنید به عنوان جایزه ای برای دور ماندن از مبل. اگر سگ شما ترجیح می‌داد، یکی از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش را بیاورید و به عنوان جایزه با هم برای چند دقیقه بازی کنید.

 • به یاد داشته باشید که تشویق شما ثابت باشد. سگ را هر بار که ازمبل به زمین می آید تشویق کنید تا او یاد بگیرد که مبل خارج از محدوده است.

یک دستگاه کلیک کننده برای تمرین دادن سگ بخرید. یک دستگاه کلیک کننده بخرید و سگ خود را برای شنیدن آن صدا هیجان زده کنید. یک کار به سگ خود بدهید و هم زمان کلیک کنید. این کار را تقریباً ۱۰ بار انجام دهیدتا سگ شما صدا را با یک جایزه ارتباط دهد. سپس، از کلیک کننده برای جایزه دادن به سگ خود به خاطر دوری کردن از مبل یا پایین آمدن از آن استفاده کنید.

 • برای مثال، وقتی که سگ را روی تخت یا فضای مربوط به خودش دیدید روی دستگاه کلیک کنید.
 • بلافاصله بعد از دیدن رفتاری که می خواهد بابت آن جایزه بدهید کلیک کنید. این کار همبستگی مثبتی که سگ با دور از مبل ماندن دارد را قوی‌تر می‌کند.

نویسنده: مهدی باشی زاده و سیده نگار موسوی

منبع : دنیای حیوانات

لینک کوتاه: http://knvd.ir/sDLYd
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا