دانستنی ها و سرگرمی

مزارع پرورش مروارید را دیده بودید؟

وبسایت فرادید: با اینکه تعداد مزارع مروارید در ژاپن کاهش پیدا کرده است، این کشور هنوز کشور نخست در بازار مروارید‌های پرورشی در جهان است. ژاپن در ۱۰ سال گذشته سالانه در حدود ۲۰ میلیون تن مروارید کشت داده است.

 

 

مزرعه مروارید

مزرعه‌ی مروارید ساکاگوچی آکویا در Ago Bay. این مزرعه متعلق به خانواده‌ی ساکاگوچی است که سه نسل است مروارید‌هایی در اندازه‌های ۳ تا ۱۰ میلی متر تولید می‌کنند. این مروارید‌ها بسیار ارزشمندند.

 

مزرعه مروارید

کشت مروارید نخستین بار در Ago Bay تجاری شد و در سراسر جهان گسترش یافت.

 

مزرعه مروارید

در سال ۱۸۹۳، یکی از ساکنان این منطقه شروع کرد به وارد کردن اجسام خارجی به داخل صدف‌ها تا روند طبیعی تولید مروارید را که با افتادن اتفاقی یک دانه‌ی گندم یا شن داخل کیسه‌ی مروارید شکل می‌گیرد، شبیه سازی کند.

 

مزرعه مروارید

یک دهه می‌گذرد و او طی این مدت آنقدر آزمون و خطا کرده که اکنون مروارید‌های پرورشی کاملا گرد تولید می‌کند.

 

مزرعه مروارید

مروراید‌های آکویا در ابتدا مشابه‌های نامرغوب مروارید‌های طبیعی تلقی می‌شدند، اما به تدریج محبوبیت آن‌ها افزایش یافت.

 

مزرعه مروارید

روند تولید به این شکل است که ابتدا «نوکلئوس» –یک جسم کوچک گرد جلا داده شده و تولید شده از پوسته‌ی صدف—و «عضو پیوندی»، که قطعه‌ای از گوشت بافت یک صدف دیگر است، به داخل صدف وارد می‌شود.

 

مزرعه مروارید

 

بعد از گذشت چند ماه، صدف به این اجسام خارجی واکنش نشان می‌دهد و هزاران لایه‌ی «نایکر» یا مادر مروارید تولید می‌کند که نهایتا مروارید را شکل می‌دهند.

 

مزرعه مروارید

 

صدف‌ها در ماه دسامبر که دمای هوا ۱۵ درجه‌ی سانتی گراد است کشت می‌شوند.

 

مزرعه مروارید

از ۱۰۰ هزار صدفی که سالانه کشت داده می‌شوند، نیمی از آن‌ها بلافاصله بعد از عملیات می‌میرند. بسیاری از آن‌ها یا هیچ چیزی تولید نمی‌کنند یا مروارید‌های بدشکل تولید می‌کنند.

 

مزرعه مروارید

 

فقط ۵ درصد از این صدف‌ها مرواریدی را تولید می‌کنند که از هر لحاظ با کیفیت است.

 

مزرعه مروارید

ژاپن در حدود ۲۰ تن مروارید پرورشی در طی ۱۰ سال گذشته تولید کرده که درآمدی در حدود ۱۱۴ میلیون دلار (۱۶.۶ میلیارد ین) است. ژاپن قصد دارد تولید مروارید پرورشی را تا سال ۲۰۲۷ به ۲۰ میلیارد ین افزایش دهد.

 

مزرعه مروارید

 

اما حتی با این میزان افزایش باز هم صنعت تولید مروارید‌های پرورشی به دوران طلایی آن در اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ نزدیک نمی‌شود. ژاپن در این دوره در حدود ۷۰ تن مروارید در سال به ارزش ۸۸ میلیارد ین تولید می‌کرد.

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/efg9Q
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا