سلامت کودکان و نوزادان

راهکارهای درمان شب ادراری در کودکان

بسیاری از کودکان با این که می توانند در طول روز خشک بمانند، به شب ادراری و خیس کردن تخت خود در شب ها ادامه می دهند. در حقیقت تا سن شش سالگی، بسیاری از متخصصان شب ادراری کودکان (که به آن ناتوانی در نگه داشتن ادرار شبانه نیز گفته می شود). را امری طبیعی و قابل قبول توصیف می کنند. حتی پس از شش سالگی بیش از ده درصد کودکان همچنان با این موضوع در حال کشمکش هستند. خوشبختانه راه هایی وجود دارد تا به فرزند خود یاد بدهید که خود را خیس نکند.

کنار گذاشتن پوشک

۱- صبر کنید تا فرزندتان آماده شود

کودک شما ممکن است بتواند در طول روز خود را خیس نکند اما این بدان معنا نیست که او آماده است که در طول شب نیز خود را خشک نگه دارد. برای اکثر کودکان، بستن پوشک (یا لباس زیر یکبار مصرف) تا زمانی که صبح ها بدون خیس کردن خود از تخت خواب بلند شود، موردی ندارد.

این موضوع را درک کنید که از نظر رشد، هر کودک متفاوت است. بعضی از کودکان در سنین کودکی می توانند در طول شب خود را خشک نگه دارند. بعضی دیگر تا شش سالگی و بالاتر هنوز هم مشکلاتی دارند. سعی نکنید فرزند خود را با دیگر بچه ها مقایسه کنید.

۲- یک کاور تشک ضد آب بخرید

زمانی که تصمیم گرفتید پوشک شبانه فرزندتان را کنار بگذارید، باید برای حوادث ناگزیر آماده باشید. یک کاور ضد آب تهیه کرده تا زیر ملافه اما روی تشک بکشید تا از خراب شدن آن محافظت کنید.

۳- لباس های خواب و راحتی اضافی را دم دست بگذارید

زمانی که فرزند شما در اواسط شب دچار شب ادراری شد، داشتن ملافه و لباس هایی تمیز در نزدیکی او بسیار مفید است. به این ترتیب شما به سادگی می توانید ملافه های خیس را برداشته، کاور ضد آب را با پارچه ای پاک کرده، ملافه تمیزی روی تخت کشیده و به کودک خود کمک کنید تا لباس های تمیز خود را بپوشد.

با بیشتر شدن سن فرزندتان، شما ممکن است از فرزندتان بخواهید در این زمینه کمک تان کند. اکثر کودکان پیش دبستانی می توانند ملافه های خیس را ورداشته و لباس های تمیز را به تن کنند و به شما کمک کنند تا پارچه تمیزی روی تخت بکشید.

۴- آرامش خود را حفظ کنید

حوادث اتفاق می افتد و در واقع، اوایل ممکن است مکررا رخ دهد و این موضوع خیلی مهم است که شما از فرزند خود حمایت کنید و او را راهنمایی کنید. به فرزندتان بگویید که یاد بگیرد شب هنگام، جای خود را خیس نکند و اگر بعضی مواقع این اتفاق افتاد هیچ اشکالی ندارد.

شانس داشتن یک شب خشک را به حداکثر برسانید

۱- مایعات قبل از خواب را کم کنید

بگذارید تا فرزندتان در طول روز مایعات زیادی مصرف کند و مطمئن شوید که او با شام خود یک لیوان آب می نوشد اما سعی کنید تا از خوردن مایعات بعد از آن جلوگیری کنید.

بسیار مراقب باشید تا از مصرف نوشیدنی های کافئین دار (مانند سودا) جلوگیری کند. این موضوع می تواند روند تولید ادرار را افزایش دهد.
۲- درست قبل از خواب فرزندتان را به دستشویی ببرید

فرزند خود را تشویق کنید تا مثانه خود را بلافاصله قبل از به تخت خواب رفتن خالی کند. این کار احتمال پر شدن کامل مثانه در شب را کاهش می دهد.

۳- فرزند خود را به یک روال خواب عادت دهید

غلبه بر شب ادراری بیشتر سازشی بین مغز و مثانه است. این موضوع را با عادت دادن به یک روال حل کنید تا بدن کودکتان “یاد بگیرد” تا در زمان مشخصی مثانه خود را نگه دارد.

۴- توجه داشته باشید که فرزندتان چه چیزی می خورد

برخی از غذاها ممکن است باعث واکنش های آلرژیکی در فرزندتان بشود، حتی اگر باعث جوش یا سایر علائم خارجی نشود، یا ممکن است مثانه را تحریک کند یا در غیر اینصورت احتمالات وقوع حادثه را افزایش می دهد. اگر کودک شما در تلاش است تا شب خود را خیس نکند، سعی کنید یک برنامه غذایی داشته باشید و چیزی که ارتباطی بین غذاهای خاص و حوادث شبانه دارد را مصرف نکنید.

به نظر می رسد که برخی از این عوامل، همانند غذاهای تند و اسیدی، که می توانند مثانه را تحریک کنند، و شیر و دیگر محصولات لبنی که می تواند باعث خواب آلودگی شوند و بیدار شدن زمانی که مثانه پر است را سخت تر می کند، هستند.

۵- مطمئن شوید که فرزندتان به اندازه کافی کلسیم و منیزیم دریافت می کند

برخی از کارشناسان معتقدند که مصرف کم کلسیم و منیزیم ممکن است با شب ادراری مرتبط باشد. علاوه بر محصولات لبنی، کلسیم و منیزیم در موز، دانه های کنجد، لوبیا، ماهی، بادام و بروکلی نیز یافت می شود.

۶- به بیدار کردن فرزندتان در طول شب فکر کنید

تا زمانی که فرزندتان یاد بگیرد که هنگامی که مثانه اش پر است بلند شود و به دستشویی برود، شما ممکن است زنگ هشداری گذاشته و خوابش را از قصد به هم بزنید. می توانید با بیدار کردن فرزندتان در هر دو یا سه ساعت شروع کنید و به مرور زمان این دوره را تا زمانی که فرزندتان در طول شب خود را خیس نکند و صبح کاملا خشک از تخت بیرون بیاید افزایش دهید.

۷- از سرما اجتناب کنید

احساس سرما کردن نیاز به رفع ادرار را افزایش می دهد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کودک تان زمانی که خواب است جایش گرم باشد.

۸- یک دفتر روزانه داشته باشید

اگر کودک شما باز هم با شب ادراری مشکل داشت، گزارش دقیقی از شب ادراری های او را، از جمله زمان بندی، تهیه کنید. شما ممکن است الگوهایی دریابید که سبب می شود آنها را دقیق تر مشخص کنید و فرزند خود را در زمان مناسب بیدار کرده تا از این اتفاق جلوگیری کنید.

۹- از انرژی مثبت استفاده کنید

هیچ وقت کودک را به خاطر شب ادراری تنبیه نکنید، که ممکن است کاملا از کنترل او خارج باشد. در عوض، به ستایش کردن و انرژی مثبت دادن برای خشک ماندن در شب ادامه دهید.

درمان شب ادراری مدت دار

۱- فرزند خود را با حمام آب شور گرم شست و شو بدهید

کودک خود را قبل از خواب با ۵۰۰ گرم نمک حل شده در آب شستشو دهید. مواد معدنی موجود در آب نمک ممکن است عفونت را کاهش داده، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را سم زدایی کند. این مرحله ممکن است زمانی که فرزندتان گرایشی برای رشد عفونت مثانه داشته، موثر باشد.

به طور مطلوب، دمای آب باید در حدود درجه حرارت بدن باشد: یعنی ۹۸.۶ درجه فارنهایت یا ۳۷ درجه سلسیوس.
۲- برای کودک خود چای با جعفری تهیه کنید

جعفری تازه یا خشک شده به آب جوش اضافه کنید، بگذارید پنج تا ده دقیقه بماند تا دم بکشد، چند قطره لیمو به آن اضافه کنید، و یک قاشق چای خوری عسل در آن حل کنید. چای جعفری از عفونت های دستگاه ادراری جلوگیری می کند و کلسیم و منیزیم آن را تامین می کند. این چای را فقط صبح ها درست کنید، چون ممکن است باعث افزایش ادرار شده و به شب ادراری بیشتر منجر شود.

۳- چای کرک بلال را امتحان کنید

بگذارید تا کرک بلال برای چند روز خشک شود، سپس با گذاشتن آن در آب جوش و نگه داشتن آن برای چند ده دقیقه، چای آن را تهیه کنید. چای کرک بلال عضلات مثانه را تقویت کرده و سموم را از آن حذف می کند. دوباره، این چای را فقط صبح ها تهیه کنید، چرا که نوشیدن آن در شب باعث شب ادراری می شود.

۴- چای جو دوسر تهیه کنید

جو دوسر را در یک لیتر آب سرد خیس کرده، بگذارید تا چای قبل از دم کشیدن و نوشیدن به مدت یک ساعت بماند. جو دوسر از کلسیم و منیزیم غنی است و سیستم عصبی را آرام می کند، که می تواند از شب ادراری هایی که ناشی از استرس است، جلوگیری کند. مانند چای های دیگر، این چای را صبح ها برای فرزندتان تهیه کنید.

۵- بدانید که چه زمانی به ملاقات یک دکتر بروید

شب ادراری معمولا طبیعی است و نباید توسط یک دکتر بررسی شود. با این حال:

اگر کودک شما بیشتر از هفت سال دارد و هنوز هم دچار شب ادراری است، به یک متخصص اطفال بروید. متخصص اطفال می تواند کمک کند تا علل دیگر را (از جمله عفونت های دستگاه ادراری و مثانه) از بین برده و به شما توصیه هایی کند که به فرزندتان کمک می کند تا در شب خود را خیس نکند.
اگر کودک شما بیشتر از پنج سال دارد و هنوز هم در طول روز همانند شب دچار عارضه هایی می شود، به یک متخصص اطفال مراجعه کنید. با گذشتن پنج سال، بیشتر بچه ها باید بتوانند ادرار خود را کنترل کنند. اگر فرزند شما هنوز نمی تواند این کار را انجام دهد، به یک متخصص اطفال مراجعه کنید تا علل فیزیکی را برشمرده و برای درمان مشاوره بگیرید، اما توجه داشته باشید که ممکن است این مشکل ژنتیکی نیز باشد پس برای این شما مجبورید که صبر کنید.
اگر فرزند شما پس از یک دوره طولانی بدون شب ادراری، دوباره دچار شب ادراری شد، به یک متخصص اطفال یا یک روانشناس اطفال بروید. تحت این شرایط، شب ادراری ممکن است بخاطر آسیب روحی یا استرس باشد: مرگ فرد نزدیکی به کودک، طلاق پدر و مادرش، به دنیا آمدن فرزندی جدید، یا هرچیز مخرب یا ترسناک دیگری.

منبع : درمانسرا

لینک کوتاه: http://knvd.ir/GLS5U
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا